De Universiteit Leiden heeft Maarten Raven, egyptoloog en conservator van Rijksmuseum van Oudheden (RMO) in Leiden benoemd tot bijzonder hoogleraar in de museologie van het oude Egypte. Voor het RMO is dit een bevestiging van haar wetenschappelijke positie.
Naast Raven zijn al twee andere medewerkers van Rijksmuseum van Oudheden bijzonder hoogleraar: Pieter ter Keurs (antropologie van materiële cultuur) en Ruurd Halbertsma (museologie van de archeologie). Op weg naar het 200-jarig bestaan in 2018 kan het museum de onderzoekagenda nu nog sterker richten op de verzamelgeschiedenis van het museum en de receptiegeschiedenis van de oudheid.
Maarten J. Raven (1953) studeerde Egyptische Taal en Letterkunde, Kunstgeschiedenis en Archeologie aan de Universiteit Leiden. Hij verricht sinds 1975 veldwerk in Sakkara in Egypte. Hij is in het bijzonder geïnteresseerd in de kunst en materiële cultuur van het Nieuwe Rijk en de Late Periode, in iconografie, magie en symboliek, en in Egyptomanie en de herontdekking van het Oude Egypte. Raven schreef zijn proefschrift over aspecten van de funeraire symboliek (Symbols of resurrection: three studies in ancient Egyptian iconography, 1984). Hij publiceerde vele artikelen, catalogi en monografieën over materiële cultuur, de Leidse verzameling en het veldwerk te Sakkara.
Naast zijn aanstelling als conservator is Maarten Raven actief als bestuurslid van verschillende instellingen op museaal en Egyptologisch gebied. Incidenteel is hij af en toe al gastdocent aan de Leidse Universiteit.